Sosyal Medyada Başkent Dergisi

Kültür

30 Ağustos Zafer Bayramı Belgeseli

Eklenme zamanı

Tarihi:

Sponsor
Yorum Yapmak için tıkla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya

Güvenpark

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Ankara gezisi yapmak istediğinizde karşınıza farklı pek çok yer çıkacaksın. Bu yerleri sıralayıp geziye başladığınızda Ankara’nın birbirinden farklı güzellikleri karşınıza çıkacaktır. Güvenpark Ankara’dan gezilmesi gereken Ankara’nın Kızılay meydanında bulunan bir yerdir. Eğer gözü rehberinizde Güvenpark hala bulunmuyor ise şimdiden eklemeyi unutmayın.

Güvenpark herkesin geçerken uğrayabileceği, bir nefes alabileceğim güvercinleri besleyebileceği bir meydandır. Güvenpark anıtının bulunduğu yerde Atatürk ve silah arkadaşlarının heykellerini görebilirsiniz. Atatürk ve arkadaşlarının temsili bu heykeller kurtuluş savaşını bizlere hatırlatan heykeller olmaktadır.

Güvenpark Ankara’nın Kızılay semtinde yer almaktadır. Ulaşımı oldukça kolay olan bu yeri her türlü vasıta ile ulaşabilir yürürken durup dinlenme noktası olarak seçebilirsiniz. Parkın içerisine girdiğinizde bronzdan yapılmış olan heykelleri direk göreceksiniz. Bu heykeller Avusturya’da yaptırılmış daha sonra Türkiye’ye Ankara’daki Güvenpark’a getirilmiştir. Avusturya da bu heykellerin yapım işi Viyana Erdbeg dökümhanesinde yapılmıştır. Avusturya’dan getirilen heykellerin oturt olacağı taş zemin ise Ankara’da oluşturulmuştur. Taş zemin üzerindeki kabartmalar ise Ankara’nın kendine has Mamak taşı kullanılarak yapılmıştır. Kabartma bir yazı yapılmaya karar verildikten sonra bu Taşlar ile kabartma yazılar oluşturulmuştur. Heykellerin oturtulacak taş kısmını yapılmasında hem Türk hem de yabancı ustalar yer almıştır. Farklı medeniyetlerin bir araya gelmesi ile ortak bir çalışma Sonucu bu yapıda ortaya çıkmıştır. Avusturyalı mimar olan C. Holzmeister tarafından Güvenpark’ın projelendirme işlemleri gerçekleştirilmiştir.

Devamını oku

Altındağ

Altınköy Açık Hava Müzesi

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Altınköy açık hava müzesi Ankara’nın gezilmesi gereken güzellikleri arasındadır. Açık hava müzesinde köy hayatının esintileri bulunmaktadır. Şehir içinde büyümüş köy hayatı bilmeyen yeşillik az görmüş kişiler Altınköy Açık Hava Müzesini görmelidir. Açık hava müzesinde1950’li yılların köy yaşantıları aktarılmaya çalışılmıştır.

Altınköy Açık Hava Müzesi içinde kuş, kedi, köpek, koyun, keçi gibi hayvanlar, muhtarlık, ahırlar, köy kahvesi, köy bahçeleri bulunmaktadır. Bunların hepsi 500 dönümlük bir alan içinde bulunmaktadır. Doğal yaşamı anlatan bu müze hayvanlara yaklaşımı da sağlayarak özellikle çocukların doğayı daha çok sevmesini sağlamaktadır. Çocuklar ve öğrenciler müzeye daha fazla ilgi göstermektedir. Köyün camisini, okulunu, asma köprüsünü, sokaklarını gezip yorulduğunuz da köy kahvesinde çayınızı içebilirsiniz. Kapalı alan içerisindeki müzelerden farklı olarak gerçeği tam olarak hissetmenizi sağlayan bu açık hava müzesinde gezmek oldukça eğlenceli vakit geçirmenizi de sağlar.

Açık hava müzesinde gezerken yorulduğunuzda ve acıktığınız da mola verebileceğiniz restoranlar ve köy kahvesi bulunmaktadır. Ayrıca ibadetiniz de geri kalmamanız için ibadet yerleri de kullanmanız için müze içerisinde yer alır. Eğer ziyarete arabanız ile gelmişseniz de müzenin otoparkına arabanızı bırakabilirsiniz.

Altınköy Açık Hava Müzesine Hangi Otobüsler Gider?

Toplu taşıma ile müzeye gitmek istiyorsanız metro ve otobüsler ile Altındağ ilçesindeki müzeye gidebilirsiniz. Bulunduğunuz semtteki belediye otobüsüne binip Sıhhiye durağında indikten sonra Altınköy açık Hava Müzesi’ne varabilirsiniz.

Devamını oku

Altındağ

50. Yıl Parkı

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Ankara gezisi sırasında uğramanız gereken yerlerden bir tanesi olan 50. Yıl parkı Ankaralıların Seyir Terası olarak da adlandırılır. Yeşillikler içerisinde huzurlu bir alanda gün geçirmek istiyorsanız 50. Yıl parkına tercih edebilirsiniz. Bu parkta geçireceğiniz bir gün sonrasında oldukça huzur dolu ve ferahlamış bir şekilde dönebilirsiniz. 50. Yıl parkına yaklaşırken sizleri uzaktan da görebileceğiniz Türkiye’nin en uzun bayrak direğine sahip olan ve gökyüzünde dalgalanan ay yıldızlı bayrak karşılayacaktır. Türkiye’nin en uzun bayrak direği olma unvanını kapmış olan bu direğin uzunluğu 120 metre olmaktadır. Böylelikle göklerde dalgalanan bayrak oldukça uzak mesafelerden de görünmektedir.

50. yıl parkında farklı aktivitelerde sizleri beklemektedir. Park’a gittiğinizde isterseniz doğa içerisinde yürüyüş yapabilir, isterseniz lunaparktaki kendiniz ve çocuklarınız ile eğlenebiliriz, basketbol sahasında basketbol oynayabilir, piknik alanında piknik yapabilir, kamelyalar da dinlenebilir, oldukça geniş ve içerisinde farklı oyuncakların bulunduğu oyun alanlarında çocuklarınızı oynatabilir ya da buz pistin de kayak yapabilirsiniz. Tamamen o anki ruh halinize bağlı olarak farklı aktivitelerden bir tanesini seçerek günümüzü değerlendirebilirsiniz. Yaklaşık 600 araçlık bir otoparka sahip olan parka özel aracımız ile gidebiliriz ve aradığınızı bu otoparka bırakabilirsiniz. Ayrıca Ankara’yı izlemek istediğiniz parkın üst kısmındaki cafe ya da çardaklara oturabilir, kuşbakışı Ankara’yı izleyebilirsiniz.

50. Yıl Parkı Nerede?

Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan 50. Yıl parkına özel aracınız ya da toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Devamını oku

Popüler içerikler