Sosyal Medyada Başkent Dergisi

Altındağ

Altınköy Açık Hava Müzesi

Eklenme zamanı

Tarihi:

Altınköy açık hava müzesi Ankara’nın gezilmesi gereken güzellikleri arasındadır. Açık hava müzesinde köy hayatının esintileri bulunmaktadır. Şehir içinde büyümüş köy hayatı bilmeyen yeşillik az görmüş kişiler Altınköy Açık Hava Müzesini görmelidir. Açık hava müzesinde1950’li yılların köy yaşantıları aktarılmaya çalışılmıştır.

Altınköy Açık Hava Müzesi içinde kuş, kedi, köpek, koyun, keçi gibi hayvanlar, muhtarlık, ahırlar, köy kahvesi, köy bahçeleri bulunmaktadır. Bunların hepsi 500 dönümlük bir alan içinde bulunmaktadır. Doğal yaşamı anlatan bu müze hayvanlara yaklaşımı da sağlayarak özellikle çocukların doğayı daha çok sevmesini sağlamaktadır. Çocuklar ve öğrenciler müzeye daha fazla ilgi göstermektedir. Köyün camisini, okulunu, asma köprüsünü, sokaklarını gezip yorulduğunuz da köy kahvesinde çayınızı içebilirsiniz. Kapalı alan içerisindeki müzelerden farklı olarak gerçeği tam olarak hissetmenizi sağlayan bu açık hava müzesinde gezmek oldukça eğlenceli vakit geçirmenizi de sağlar.

Açık hava müzesinde gezerken yorulduğunuzda ve acıktığınız da mola verebileceğiniz restoranlar ve köy kahvesi bulunmaktadır. Ayrıca ibadetiniz de geri kalmamanız için ibadet yerleri de kullanmanız için müze içerisinde yer alır. Eğer ziyarete arabanız ile gelmişseniz de müzenin otoparkına arabanızı bırakabilirsiniz.

Altınköy Açık Hava Müzesine Hangi Otobüsler Gider?

Toplu taşıma ile müzeye gitmek istiyorsanız metro ve otobüsler ile Altındağ ilçesindeki müzeye gidebilirsiniz. Bulunduğunuz semtteki belediye otobüsüne binip Sıhhiye durağında indikten sonra Altınköy açık Hava Müzesi’ne varabilirsiniz.

Sponsor
Yorum Yapmak için tıkla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ

50. Yıl Parkı

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Ankara gezisi sırasında uğramanız gereken yerlerden bir tanesi olan 50. Yıl parkı Ankaralıların Seyir Terası olarak da adlandırılır. Yeşillikler içerisinde huzurlu bir alanda gün geçirmek istiyorsanız 50. Yıl parkına tercih edebilirsiniz. Bu parkta geçireceğiniz bir gün sonrasında oldukça huzur dolu ve ferahlamış bir şekilde dönebilirsiniz. 50. Yıl parkına yaklaşırken sizleri uzaktan da görebileceğiniz Türkiye’nin en uzun bayrak direğine sahip olan ve gökyüzünde dalgalanan ay yıldızlı bayrak karşılayacaktır. Türkiye’nin en uzun bayrak direği olma unvanını kapmış olan bu direğin uzunluğu 120 metre olmaktadır. Böylelikle göklerde dalgalanan bayrak oldukça uzak mesafelerden de görünmektedir.

50. yıl parkında farklı aktivitelerde sizleri beklemektedir. Park’a gittiğinizde isterseniz doğa içerisinde yürüyüş yapabilir, isterseniz lunaparktaki kendiniz ve çocuklarınız ile eğlenebiliriz, basketbol sahasında basketbol oynayabilir, piknik alanında piknik yapabilir, kamelyalar da dinlenebilir, oldukça geniş ve içerisinde farklı oyuncakların bulunduğu oyun alanlarında çocuklarınızı oynatabilir ya da buz pistin de kayak yapabilirsiniz. Tamamen o anki ruh halinize bağlı olarak farklı aktivitelerden bir tanesini seçerek günümüzü değerlendirebilirsiniz. Yaklaşık 600 araçlık bir otoparka sahip olan parka özel aracımız ile gidebiliriz ve aradığınızı bu otoparka bırakabilirsiniz. Ayrıca Ankara’yı izlemek istediğiniz parkın üst kısmındaki cafe ya da çardaklara oturabilir, kuşbakışı Ankara’yı izleyebilirsiniz.

50. Yıl Parkı Nerede?

Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan 50. Yıl parkına özel aracınız ya da toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Devamını oku

Altındağ

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Ankara gezisi sırasında görmeniz gereken yerlerden olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ankara’nın Atpazarı semtinde yer almaktadır. Müze iki Osmanlı binası ve Ankara Kalesi’nin dış duvarlarından meydana gelmektedir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi içerisinden birbirinden farklı ve değerli parçaları saklamaktadır. Müzede sergilenen eşyalar bu zamana kadar Anadolu’da hakimiyet sürmüş medeniyetlere aittir. Müze gezisi sırasında eski uygarlıklara ait pek çok bilgi edinme şansı yakalıyorsunuz. Müzeyi gezerken mimarisine göz attığınız da Osmanlı mimarisini de yakından görme şansı bulmaktasınız.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Hakkında Bilgi

1921 senesinde Mustafa Kemal’in görüşleri doğrultusunda Mübarek Galip Bey tarafından çalışmalar yapılıp eski uygarlıklara ait eşyalar toplanıp Ankara’ya Eti Müzesi adında müze kurulması için getirilmiştir. Çoğunlukla Hitit dönemine ait parçalar toplanmıştır. Müze için toplanan parçalar düşünülenden daha fazla olduğu için müzenin taşınması gerektiğinin kararı alınmıştır. 1938 yılının kültür müdürü olan Hamit Zübeyr Koşay çalışmalar yapmıştır ve 1943 senesinde müze açılışı gerçekleşmiştir.

Eski uygarlıkların izlerini taşıyan bu müzede geçmiş tarihe ait çok sayıda eserler bulacaksınız. M.Ö 1200’lü tarihli medeniyetlere kadar uzanan bir uygarlık müzesidir. M.Ö tarihlerden başlarken yakın geçmiş işleri de müze de yer almaktadır. Anadolu Medeniyetleri Müzesi 1997 yılında Avrupa Yılın Müzesi ödülünü almıştır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Giriş Ücreti

Ankara’nın Atpazarı semtinde bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi ilgi duyan bütün ziyaretçilerine açıktır. Müze girişi 20 lira olmaktadır.

Devamını oku

Altındağ

Ankara Devlet, Resim ve Heykel Müzesi

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Sanat ve heykeli seviyorsanız Ankara gezi rehberinize Devlet Resim ve Heykel Müzesi’ni eklemeyi unutmayınız. Ankara Etnografya Müzesi ile oldukça yakın olan bu müze konser, tiyatro, film ve sergilere de ev sahipliği yapmaktadır. Müze gezisinde çıktığınız da bu iki müzeyi gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Hakkında Bilgi

Türk Ocakları 2. Meşrutiyetten sonra genel merkez için bir yer yapmak istiyorlardı. Bu amaç için 1927 yılında bina inşaatına başlanmıştır. 1930 yılında tamamlanan yapı bir yıl kullanıldıktan sonra 1931 senesinde Cumhuriyet Halk Fırkasına devredilmiştir. Tarihi yapı 1952 tarihine kadar Ankara Halk Evi olarak kullanılmış halkın eğitimi için çalışmalar yapılmıştır.

Ankara Devlet resim ve heykel müzesi açılışı 2 Nisan 1980 tarihinde olmuştur. Müze de 800 eser bulunmaktadır bu 800 eserin 500 tanesi titizlikle kurul tarafından seçilmiştir.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesinde 6 sergi salonu vardır. Bu sergi salonlarında 399 sanatçının eserleri bulunmaktadır. Eserler heykel, yağlı boya tablolar, özgün baskı çalışmaları, seramik işleri, fotoğraflar ve Türk süsleme işleri olmaktadır.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesini hiçbir ücret ödemeden ziyaret edebilirsiniz. Yaz saati uygulamasında 09.00 ile 19.00, kış saati uygulamasında 08.00 ile 17.00 saatleri arasında müze ziyaretçi kabul etmektedir. Kapıda güvenlik kontrolü yapılmaktadır ve kontrolden sonra müzeye girebilirsiniz.

Devamını oku

Popüler içerikler