Sosyal Medyada Başkent Dergisi

Altındağ

Ankara Etnografya Müzesi

Eklenme zamanı

Tarihi:

Selçuklu Devletini başlangıç alarak günümüze kadar ev sahipliği yapmış olan medeniyetlerin eserlerini bizlere sunan müzedir. Ankara geziniz sırasında hem geçmişinizi tanımak hem de tarih kokusunu yakından hissetmek için Ankara Etnografya Müzesini gezi rehberinize eklemeyi ihmal etmeyin.

Ankara Etnografya Müzesi Ankara’nın Sıhhiye semtinde bulunmaktadır. Müzeye ulaşmak basittir ve Ulus ve Kızılay semtleri arasında yer almaktadır. Kızılay ya da Ulus da bulunuyorsanız yürüme mesafesinde bulunan müzeye bir vasıta kullanma ihtiyacı hissetmeden ulaşabilirsiniz. Ya da daha uzak bir noktada bulunuyorsanız da otobüs, minibüs ve metro ile de müzeye ulaşmak mümkündür.

Sabah 08.30 da başlayan ziyaret saatleri yaz saati uygulamasında 19.00, kış saati uygulamasında ise 17.00 saatine kadar ziyaretçi kabul etmektedir. Herkes müze ziyareti yapabilir ve müze giriş ücreti ise 10 lira olmaktadır.

Ankara Etnografya Müzesi Hakkında Kısa Bilgi

1924 yılında yapılma planları düşünülen müze 1925 yılında yapılmıştır. Ankara Etnografya Müzesi düşüncesi zamanın Milli Eğitim Bakanı olan Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından ortaya atılmıştır. Müzenin açılışı ise 1930 yılında olmuştur.

Ankara etnografya Müzesi 11 salondan oluşmaktadır. Her salonda farklı eserlerin sergilenmesi yapılır. Anadolu Selçuklu Devleti’nden başlayarak çok sayıda medeniyetin eserleri bu salonlarda bulunmaktadır. Osmanlı Devletine ait pek çok eser ve günlük kullanım eşyaları da sergide yer almaktadır. Ankara Etnografya Müzesi dönemin mimarisini de sizlere yansıtmaktadır.

Sponsor
Yorum Yapmak için tıkla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ

Altınköy Açık Hava Müzesi

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Altınköy açık hava müzesi Ankara’nın gezilmesi gereken güzellikleri arasındadır. Açık hava müzesinde köy hayatının esintileri bulunmaktadır. Şehir içinde büyümüş köy hayatı bilmeyen yeşillik az görmüş kişiler Altınköy Açık Hava Müzesini görmelidir. Açık hava müzesinde1950’li yılların köy yaşantıları aktarılmaya çalışılmıştır.

Altınköy Açık Hava Müzesi içinde kuş, kedi, köpek, koyun, keçi gibi hayvanlar, muhtarlık, ahırlar, köy kahvesi, köy bahçeleri bulunmaktadır. Bunların hepsi 500 dönümlük bir alan içinde bulunmaktadır. Doğal yaşamı anlatan bu müze hayvanlara yaklaşımı da sağlayarak özellikle çocukların doğayı daha çok sevmesini sağlamaktadır. Çocuklar ve öğrenciler müzeye daha fazla ilgi göstermektedir. Köyün camisini, okulunu, asma köprüsünü, sokaklarını gezip yorulduğunuz da köy kahvesinde çayınızı içebilirsiniz. Kapalı alan içerisindeki müzelerden farklı olarak gerçeği tam olarak hissetmenizi sağlayan bu açık hava müzesinde gezmek oldukça eğlenceli vakit geçirmenizi de sağlar.

Açık hava müzesinde gezerken yorulduğunuzda ve acıktığınız da mola verebileceğiniz restoranlar ve köy kahvesi bulunmaktadır. Ayrıca ibadetiniz de geri kalmamanız için ibadet yerleri de kullanmanız için müze içerisinde yer alır. Eğer ziyarete arabanız ile gelmişseniz de müzenin otoparkına arabanızı bırakabilirsiniz.

Altınköy Açık Hava Müzesine Hangi Otobüsler Gider?

Toplu taşıma ile müzeye gitmek istiyorsanız metro ve otobüsler ile Altındağ ilçesindeki müzeye gidebilirsiniz. Bulunduğunuz semtteki belediye otobüsüne binip Sıhhiye durağında indikten sonra Altınköy açık Hava Müzesi’ne varabilirsiniz.

Devamını oku

Altındağ

50. Yıl Parkı

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Ankara gezisi sırasında uğramanız gereken yerlerden bir tanesi olan 50. Yıl parkı Ankaralıların Seyir Terası olarak da adlandırılır. Yeşillikler içerisinde huzurlu bir alanda gün geçirmek istiyorsanız 50. Yıl parkına tercih edebilirsiniz. Bu parkta geçireceğiniz bir gün sonrasında oldukça huzur dolu ve ferahlamış bir şekilde dönebilirsiniz. 50. Yıl parkına yaklaşırken sizleri uzaktan da görebileceğiniz Türkiye’nin en uzun bayrak direğine sahip olan ve gökyüzünde dalgalanan ay yıldızlı bayrak karşılayacaktır. Türkiye’nin en uzun bayrak direği olma unvanını kapmış olan bu direğin uzunluğu 120 metre olmaktadır. Böylelikle göklerde dalgalanan bayrak oldukça uzak mesafelerden de görünmektedir.

50. yıl parkında farklı aktivitelerde sizleri beklemektedir. Park’a gittiğinizde isterseniz doğa içerisinde yürüyüş yapabilir, isterseniz lunaparktaki kendiniz ve çocuklarınız ile eğlenebiliriz, basketbol sahasında basketbol oynayabilir, piknik alanında piknik yapabilir, kamelyalar da dinlenebilir, oldukça geniş ve içerisinde farklı oyuncakların bulunduğu oyun alanlarında çocuklarınızı oynatabilir ya da buz pistin de kayak yapabilirsiniz. Tamamen o anki ruh halinize bağlı olarak farklı aktivitelerden bir tanesini seçerek günümüzü değerlendirebilirsiniz. Yaklaşık 600 araçlık bir otoparka sahip olan parka özel aracımız ile gidebiliriz ve aradığınızı bu otoparka bırakabilirsiniz. Ayrıca Ankara’yı izlemek istediğiniz parkın üst kısmındaki cafe ya da çardaklara oturabilir, kuşbakışı Ankara’yı izleyebilirsiniz.

50. Yıl Parkı Nerede?

Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan 50. Yıl parkına özel aracınız ya da toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Devamını oku

Altındağ

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Ankara gezisi sırasında görmeniz gereken yerlerden olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ankara’nın Atpazarı semtinde yer almaktadır. Müze iki Osmanlı binası ve Ankara Kalesi’nin dış duvarlarından meydana gelmektedir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi içerisinden birbirinden farklı ve değerli parçaları saklamaktadır. Müzede sergilenen eşyalar bu zamana kadar Anadolu’da hakimiyet sürmüş medeniyetlere aittir. Müze gezisi sırasında eski uygarlıklara ait pek çok bilgi edinme şansı yakalıyorsunuz. Müzeyi gezerken mimarisine göz attığınız da Osmanlı mimarisini de yakından görme şansı bulmaktasınız.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Hakkında Bilgi

1921 senesinde Mustafa Kemal’in görüşleri doğrultusunda Mübarek Galip Bey tarafından çalışmalar yapılıp eski uygarlıklara ait eşyalar toplanıp Ankara’ya Eti Müzesi adında müze kurulması için getirilmiştir. Çoğunlukla Hitit dönemine ait parçalar toplanmıştır. Müze için toplanan parçalar düşünülenden daha fazla olduğu için müzenin taşınması gerektiğinin kararı alınmıştır. 1938 yılının kültür müdürü olan Hamit Zübeyr Koşay çalışmalar yapmıştır ve 1943 senesinde müze açılışı gerçekleşmiştir.

Eski uygarlıkların izlerini taşıyan bu müzede geçmiş tarihe ait çok sayıda eserler bulacaksınız. M.Ö 1200’lü tarihli medeniyetlere kadar uzanan bir uygarlık müzesidir. M.Ö tarihlerden başlarken yakın geçmiş işleri de müze de yer almaktadır. Anadolu Medeniyetleri Müzesi 1997 yılında Avrupa Yılın Müzesi ödülünü almıştır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Giriş Ücreti

Ankara’nın Atpazarı semtinde bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi ilgi duyan bütün ziyaretçilerine açıktır. Müze girişi 20 lira olmaktadır.

Devamını oku

Popüler içerikler