Sosyal Medyada Başkent Dergisi

Altındağ

Ankara Roma Hamamı

Eklenme zamanı

Tarihi:

Çankırı Caddesi üzerinde bulunan Ankara Roma Hamamı bir açık hava müzesidir. Müze Ankara’nın Altındağ semtinde yer alır. Geçmişin en güzel tarihini gözler önüne seren bu müzeyi Ankara gezi rehberinize eklemeyi unutmayın. Ankara Roma Hamamı açık hava müzesi 3. Yüz yılda yapılmıştır. Roma kralı Caracalla Septimius Severus’un oğludur ve sağlık tanrısı Asklepion için 212 tarihinde inşaatına başlanmıştır. 5 yıl süren çalışmalardan sonra 217 senesinde rama hamamının inşaatı tamamlanmıştır.

Ankara Roma Hamamı Hakkında Bilgiler

3. yüzyılın sağlık tanrısı adına yapılan bu eser Ankara da bulunan en önemli yapılar arasındadır. Aslında bir höyük olan bu açık hava müzesi bu zamana kadar hamam olarak bilinmekte idi. Ankara Roma Hamamı’n da Anadolu Selçuklu ve Bizans dönemine ait eserler bulunmaktadır. Ama yapı içerisindeki en çok kalıntı Romalılara aittir. En son yapılan kazılar da Friglere ait izlere de rastlanmıştır. Roma Hamamı’nın kazı çalışmaları 1943 yılında tamamlanmıştır ve hamam içerisinde bölümler olduğu saptanmıştır. Ankara Roma Hamamı’nın bazı eserleri alınıp yurtdışına götürülmüştür ve bu durum saptandıktan sonra Kültür Bakanlığı tarafından eserlerin geri alınma işlemleri başlatılmıştır.

Ankara Roma Hamamı Giriş Ücreti

Ankara Roma Hamamı açık hava müzesi haftanın her günü ziyaretçi kabul etmektedir. Müzenin giriş ücreti 5 TL’dir. Yaz saati ile 08.30-19.00, kış saati uygulaması ile 08.30- 17.00 saatleri arasında ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sponsor
Yorum Yapmak için tıkla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ

Altınköy Açık Hava Müzesi

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Altınköy açık hava müzesi Ankara’nın gezilmesi gereken güzellikleri arasındadır. Açık hava müzesinde köy hayatının esintileri bulunmaktadır. Şehir içinde büyümüş köy hayatı bilmeyen yeşillik az görmüş kişiler Altınköy Açık Hava Müzesini görmelidir. Açık hava müzesinde1950’li yılların köy yaşantıları aktarılmaya çalışılmıştır.

Altınköy Açık Hava Müzesi içinde kuş, kedi, köpek, koyun, keçi gibi hayvanlar, muhtarlık, ahırlar, köy kahvesi, köy bahçeleri bulunmaktadır. Bunların hepsi 500 dönümlük bir alan içinde bulunmaktadır. Doğal yaşamı anlatan bu müze hayvanlara yaklaşımı da sağlayarak özellikle çocukların doğayı daha çok sevmesini sağlamaktadır. Çocuklar ve öğrenciler müzeye daha fazla ilgi göstermektedir. Köyün camisini, okulunu, asma köprüsünü, sokaklarını gezip yorulduğunuz da köy kahvesinde çayınızı içebilirsiniz. Kapalı alan içerisindeki müzelerden farklı olarak gerçeği tam olarak hissetmenizi sağlayan bu açık hava müzesinde gezmek oldukça eğlenceli vakit geçirmenizi de sağlar.

Açık hava müzesinde gezerken yorulduğunuzda ve acıktığınız da mola verebileceğiniz restoranlar ve köy kahvesi bulunmaktadır. Ayrıca ibadetiniz de geri kalmamanız için ibadet yerleri de kullanmanız için müze içerisinde yer alır. Eğer ziyarete arabanız ile gelmişseniz de müzenin otoparkına arabanızı bırakabilirsiniz.

Altınköy Açık Hava Müzesine Hangi Otobüsler Gider?

Toplu taşıma ile müzeye gitmek istiyorsanız metro ve otobüsler ile Altındağ ilçesindeki müzeye gidebilirsiniz. Bulunduğunuz semtteki belediye otobüsüne binip Sıhhiye durağında indikten sonra Altınköy açık Hava Müzesi’ne varabilirsiniz.

Devamını oku

Altındağ

50. Yıl Parkı

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Ankara gezisi sırasında uğramanız gereken yerlerden bir tanesi olan 50. Yıl parkı Ankaralıların Seyir Terası olarak da adlandırılır. Yeşillikler içerisinde huzurlu bir alanda gün geçirmek istiyorsanız 50. Yıl parkına tercih edebilirsiniz. Bu parkta geçireceğiniz bir gün sonrasında oldukça huzur dolu ve ferahlamış bir şekilde dönebilirsiniz. 50. Yıl parkına yaklaşırken sizleri uzaktan da görebileceğiniz Türkiye’nin en uzun bayrak direğine sahip olan ve gökyüzünde dalgalanan ay yıldızlı bayrak karşılayacaktır. Türkiye’nin en uzun bayrak direği olma unvanını kapmış olan bu direğin uzunluğu 120 metre olmaktadır. Böylelikle göklerde dalgalanan bayrak oldukça uzak mesafelerden de görünmektedir.

50. yıl parkında farklı aktivitelerde sizleri beklemektedir. Park’a gittiğinizde isterseniz doğa içerisinde yürüyüş yapabilir, isterseniz lunaparktaki kendiniz ve çocuklarınız ile eğlenebiliriz, basketbol sahasında basketbol oynayabilir, piknik alanında piknik yapabilir, kamelyalar da dinlenebilir, oldukça geniş ve içerisinde farklı oyuncakların bulunduğu oyun alanlarında çocuklarınızı oynatabilir ya da buz pistin de kayak yapabilirsiniz. Tamamen o anki ruh halinize bağlı olarak farklı aktivitelerden bir tanesini seçerek günümüzü değerlendirebilirsiniz. Yaklaşık 600 araçlık bir otoparka sahip olan parka özel aracımız ile gidebiliriz ve aradığınızı bu otoparka bırakabilirsiniz. Ayrıca Ankara’yı izlemek istediğiniz parkın üst kısmındaki cafe ya da çardaklara oturabilir, kuşbakışı Ankara’yı izleyebilirsiniz.

50. Yıl Parkı Nerede?

Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan 50. Yıl parkına özel aracınız ya da toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Devamını oku

Altındağ

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Ankara gezisi sırasında görmeniz gereken yerlerden olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ankara’nın Atpazarı semtinde yer almaktadır. Müze iki Osmanlı binası ve Ankara Kalesi’nin dış duvarlarından meydana gelmektedir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi içerisinden birbirinden farklı ve değerli parçaları saklamaktadır. Müzede sergilenen eşyalar bu zamana kadar Anadolu’da hakimiyet sürmüş medeniyetlere aittir. Müze gezisi sırasında eski uygarlıklara ait pek çok bilgi edinme şansı yakalıyorsunuz. Müzeyi gezerken mimarisine göz attığınız da Osmanlı mimarisini de yakından görme şansı bulmaktasınız.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Hakkında Bilgi

1921 senesinde Mustafa Kemal’in görüşleri doğrultusunda Mübarek Galip Bey tarafından çalışmalar yapılıp eski uygarlıklara ait eşyalar toplanıp Ankara’ya Eti Müzesi adında müze kurulması için getirilmiştir. Çoğunlukla Hitit dönemine ait parçalar toplanmıştır. Müze için toplanan parçalar düşünülenden daha fazla olduğu için müzenin taşınması gerektiğinin kararı alınmıştır. 1938 yılının kültür müdürü olan Hamit Zübeyr Koşay çalışmalar yapmıştır ve 1943 senesinde müze açılışı gerçekleşmiştir.

Eski uygarlıkların izlerini taşıyan bu müzede geçmiş tarihe ait çok sayıda eserler bulacaksınız. M.Ö 1200’lü tarihli medeniyetlere kadar uzanan bir uygarlık müzesidir. M.Ö tarihlerden başlarken yakın geçmiş işleri de müze de yer almaktadır. Anadolu Medeniyetleri Müzesi 1997 yılında Avrupa Yılın Müzesi ödülünü almıştır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Giriş Ücreti

Ankara’nın Atpazarı semtinde bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi ilgi duyan bütün ziyaretçilerine açıktır. Müze girişi 20 lira olmaktadır.

Devamını oku

Popüler içerikler