Sosyal Medyada Başkent Dergisi

Ekonomi

Ankara’daki Teknoparkların Geleceğe İnşası

Eklenme zamanı

Tarihi:

2001 yılında 4691 sayılı kanun ile Teknoloji geliştirme bölgelerinde birçok amaca hizmet etmesi için kurulan teknoparklar Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlamak için firmalara öncülük etmektedir.

Üniversite, kamu, sanayi ve araştırmacı gücünü bir araya getiren teknoparklar kanun kapsamında 51 ilde 77 Teknoloji Geliştirme Bölgesinde büyük orada kurulumunu tamamlamıştır. 56 Teknopark’ın aktif olarak faaliyette olması ekonomimize de katkı sağlamaktadır.

Ankara’nın ekonomisine katkı sağlamak için kanun kapsamında 8 teknopark kurulmuştur. Bu teknoparklardan Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin ODTÜ Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Bilkent Üniversitesi’nin Ankara Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Hacettepe Üniversitesi’nin Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Ankara Üniversitesi’nin Ankara Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Gazi Üniversitesi’nin Gazi Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin Ankara Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi aktif olarak hizmet vermektedir. Ankara’da TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ASO Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Ankara-Hacettepe-Atılım-Çankaya-Başkent-TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğinde OSTİM Ekopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin altyapı çalışmaları devam etmektedir.

Kamu gücünü kullanan teknoparklar, Üniversitelerde bilgi üreten araştırmacılarla sanayi bölgelerinde firmaların kalkınmasına sağlamakta, firmaların bilgi ve teknoloji gücünü artırmaktadır. Teknoparklar firmalarda çalışacak öğrencilerin kendilerini geliştirilmesine katkı sağlayarak yeni doğacak markalara kuluçka sistemi ile sektöre hazırlamaktadır.

Türkiye’nin uluslararası arenada rekabet gücünü artıracak çalışmalara imza atan teknopark firmaları ekonomiye de katkısı, değerini artırmaktadır. Ankara’nın şu an aktif 6, tamamlanacak 2 teknoparkında yer alan firmalar Ankara’nın ekonomisine katkı sağlamanın yanında Ankara’nın değerlerine de katkı sağlamalıdırlar. Yapacakları sosyal sorumluluk projeleri ile halk ile bütünleşmeli, ekonominin yanında sosyal bir kalkınmaya da katkı sağlamalıdırlar.  Ankara’daki yerel firmalar teknoparklardaki firmalar ile işbirliği yaparak tecrübe ve bilgi birikimini artırmalıdır. Yerel yönetimler, Ankara Kalkınma Ajansı başta olmak üzere birçok kurumla yapacağı ortak işbirliğiyle firmaların teknopark ile ilişkilerini güçlendirecek projeler hazırlamalıdırlar.

Ankara’nın Gelecek Vizyonu için Teknoparklar konusunda yerel yönetimler başta olmak üzere, sanayi odaları, üniversiteler ve öğrenciler girişimcilik ruhunu taşıyarak üzerine düşeni yapmalıdırlar.

Sponsor
Yorum Yapmak için tıkla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Ankara’nın Ekonomik Faaliyetleri

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Devamını oku

Ekonomi

Ankara’da Petrol ve Doğalgaz

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Ankara’da Yıllara Göre Petrol Ürünleri (LPG Hariç) Satışı. ton

Detaylı okumak için galeriden görseller arası geçiş yapabilirsiniz.

Kaynakça: Ankara Kalkınma Ajansı

Devamını oku

Ekonomi

Ankara ve Tarım

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Nüfusunun yaklaşık ¼’nin kırsal alanlarda yaşayıp tarımsal aktiviteyle uğraştığı ülkemizde tarım sektörünün Gayri safi katma değer içerisindeki payı % 8,5 düzeyindedir. Toplam işlenen tarım alanı son 16 yıllık süreç içerisinde % 12,4 oranında bir düşüş göstererek 23,6 milyon hektara gerilemiştir.

Detaylı okumak için galeriden görseller arası geçiş yapabilirsiniz.

 

 

Kaynak;  Ankara Kalkınma Ajansı

Devamını oku

Popüler içerikler