Sosyal Medyada Başkent Dergisi

İlçeler

Aqua Vega

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ankara gezinize eğlence katmak, yeni deniz canlıları tanımak istiyorsanız Aqua Vega’yı rehberinize şimdiden ekleyiniz. Aqua Vega Akvaryum da 12000 farklı türde deniz canlısı yer alır. Bu kadar fazla deniz canlısını bünyesinde barındıran dev akvaryum 98 metre boyundadır ve birbirinden farklı bölümlerden meydana gelir. Bu bölümler akvaryumun içerisinde 24 adet bölümdür. Aqua Vega Akvaryum Türkiye’nin en büyük tünel akvaryumu olurken Avrupa’nın ise en büyük ikinci akvaryumu olmaktadır.

Bir yıl süren inşaat çalışması sonrası 23 Nisan 2012 tarihli zaman da akvaryumun açılışı yapılmıştır. 98 metre uzunluğunda ki tünel akvaryum 5000 metrelik alan üzerinde bulunup hem tatlı su, hem de tuzlu su da yaşayan canlılara ev sahipliği yapar. Bunların yanı sıra bir bölümünde birkaç tür sürüngen de bulunur. Akvaryum da canlıların yaşamlarını devam ettirmeleri için 5.5 litre su vardır. İki kattan oluşan akvaryumda ki tüm su miktarı budur.

Aqua Vega akvaryumun içerisinde balık türleri, sürüngen türleri, deniz kabukları müzesi, dokunma havuzu, dalış okulu, tuz mağarası, pet shop, cafe ve hediyelik eşyaların bulunduğu bölüm vardır.

Dalış okulunda dalma eğitim almak kişilere eğitim verilmektedir. Dalış eğitimi için yaş sınırı bulunmaktadır. 14 yaşını aşan bireyler herhangi bir sağlık sorunu olmadığı takdir de eğitim alabilirler. Bu eğitimle beraber dalış yaparak balıklarla birlikte yüzebilir unutamayacağınız keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Sponsor
Yorum Yapmak için tıkla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlçeler

İpek Yolu Üzerinde Kadim Durak; Nallıhan

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Devamını oku

Çankaya

Güvenpark

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Ankara gezisi yapmak istediğinizde karşınıza farklı pek çok yer çıkacaksın. Bu yerleri sıralayıp geziye başladığınızda Ankara’nın birbirinden farklı güzellikleri karşınıza çıkacaktır. Güvenpark Ankara’dan gezilmesi gereken Ankara’nın Kızılay meydanında bulunan bir yerdir. Eğer gözü rehberinizde Güvenpark hala bulunmuyor ise şimdiden eklemeyi unutmayın.

Güvenpark herkesin geçerken uğrayabileceği, bir nefes alabileceğim güvercinleri besleyebileceği bir meydandır. Güvenpark anıtının bulunduğu yerde Atatürk ve silah arkadaşlarının heykellerini görebilirsiniz. Atatürk ve arkadaşlarının temsili bu heykeller kurtuluş savaşını bizlere hatırlatan heykeller olmaktadır.

Güvenpark Ankara’nın Kızılay semtinde yer almaktadır. Ulaşımı oldukça kolay olan bu yeri her türlü vasıta ile ulaşabilir yürürken durup dinlenme noktası olarak seçebilirsiniz. Parkın içerisine girdiğinizde bronzdan yapılmış olan heykelleri direk göreceksiniz. Bu heykeller Avusturya’da yaptırılmış daha sonra Türkiye’ye Ankara’daki Güvenpark’a getirilmiştir. Avusturya da bu heykellerin yapım işi Viyana Erdbeg dökümhanesinde yapılmıştır. Avusturya’dan getirilen heykellerin oturt olacağı taş zemin ise Ankara’da oluşturulmuştur. Taş zemin üzerindeki kabartmalar ise Ankara’nın kendine has Mamak taşı kullanılarak yapılmıştır. Kabartma bir yazı yapılmaya karar verildikten sonra bu Taşlar ile kabartma yazılar oluşturulmuştur. Heykellerin oturtulacak taş kısmını yapılmasında hem Türk hem de yabancı ustalar yer almıştır. Farklı medeniyetlerin bir araya gelmesi ile ortak bir çalışma Sonucu bu yapıda ortaya çıkmıştır. Avusturyalı mimar olan C. Holzmeister tarafından Güvenpark’ın projelendirme işlemleri gerçekleştirilmiştir.

Devamını oku

Güdül

Güdül’ün Tarihi Damgaların Göçü Belgeseli

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Damgaların Göçü Belgeseli – Bölüm 1

Damgaların Göçü Belgeseli – Bölüm 2

Damgaların Göçü Belgeseli – Bölüm 3

Damgaların Göçü Belgeseli – Bölüm 4

Devamını oku

Popüler içerikler