Sosyal Medyada Başkent Dergisi

Çankaya

Atakule

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ankara’nın önemli noktalarından bir tanesi de Atakule’dir. Atakule bir kuleye sahip olan alışveriş merkezidir. Altında alışveriş mağazaları olduğu bu yerin yan tarafında yükselen döner kulesinde restoran ve seyir tepesi bulunmaktadır.

Atakule açık mı?

Atakule açık mı sorusu en çok merak edilen sorulardan bir tanesidir. Atakule şu an hizmet vermemekle beraber en yakın zamanda bir alışveriş merkezi olarak faaliyete geçecektir. Atakule 2012 yılına kadar açık olup hem mağaza hem de kule gezilerine açık durumda bulunmakta idi 2012 yılından sonra Atakule alışveriş merkezinin mağazaları kapatıldı. Sadece kule ve kulenin en üst katındaki restoranların çalışmalarına izin verildi. 2014 yılına gelindiğinde ise Atakule’nin kule de dahil olmak üzere tamamen girişleri kapatıldı. Çünkü girişte kapatılarak yeni bir avm için inşaat çalışmalarına başlandı. Yeni yapılması planlanan alışveriş merkezi eskisine oranla daha büyük ve daha konforlu olacağı bildiriliyor. Ayrıca yeni alışveriş merkezi daha çok kişilerin ilgisini çekecek doğanın içinde bir yerde olacaktır.

Atakule Ankara’nın başkent oluşunun 66. Yılı olan 1989 senesinde açılmıştır. Atakule’den açılışı o dönemin cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından yapılmıştır. Atakule’nin ismi ise Ankara halkı tarafından belirlenmiştir. Bu nedenlere de içinde bulundurarak Atakule tam olarak Ankara’yı temsil eden ve Ankara’nın benimsediği önemli yapılardan bir tanesidir. En kısa zaman da tamamlanarak halk açılacak olan Atakule’yi Ankara geziniz sırasında ziyaret etmeyi unutmayın.

Sponsor
Yorum Yapmak için tıkla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya

Güvenpark

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Ankara gezisi yapmak istediğinizde karşınıza farklı pek çok yer çıkacaksın. Bu yerleri sıralayıp geziye başladığınızda Ankara’nın birbirinden farklı güzellikleri karşınıza çıkacaktır. Güvenpark Ankara’dan gezilmesi gereken Ankara’nın Kızılay meydanında bulunan bir yerdir. Eğer gözü rehberinizde Güvenpark hala bulunmuyor ise şimdiden eklemeyi unutmayın.

Güvenpark herkesin geçerken uğrayabileceği, bir nefes alabileceğim güvercinleri besleyebileceği bir meydandır. Güvenpark anıtının bulunduğu yerde Atatürk ve silah arkadaşlarının heykellerini görebilirsiniz. Atatürk ve arkadaşlarının temsili bu heykeller kurtuluş savaşını bizlere hatırlatan heykeller olmaktadır.

Güvenpark Ankara’nın Kızılay semtinde yer almaktadır. Ulaşımı oldukça kolay olan bu yeri her türlü vasıta ile ulaşabilir yürürken durup dinlenme noktası olarak seçebilirsiniz. Parkın içerisine girdiğinizde bronzdan yapılmış olan heykelleri direk göreceksiniz. Bu heykeller Avusturya’da yaptırılmış daha sonra Türkiye’ye Ankara’daki Güvenpark’a getirilmiştir. Avusturya da bu heykellerin yapım işi Viyana Erdbeg dökümhanesinde yapılmıştır. Avusturya’dan getirilen heykellerin oturt olacağı taş zemin ise Ankara’da oluşturulmuştur. Taş zemin üzerindeki kabartmalar ise Ankara’nın kendine has Mamak taşı kullanılarak yapılmıştır. Kabartma bir yazı yapılmaya karar verildikten sonra bu Taşlar ile kabartma yazılar oluşturulmuştur. Heykellerin oturtulacak taş kısmını yapılmasında hem Türk hem de yabancı ustalar yer almıştır. Farklı medeniyetlerin bir araya gelmesi ile ortak bir çalışma Sonucu bu yapıda ortaya çıkmıştır. Avusturyalı mimar olan C. Holzmeister tarafından Güvenpark’ın projelendirme işlemleri gerçekleştirilmiştir.

Devamını oku

Çankaya

Ankara Botanik Bahçesi

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Ankara gezisi yapıyor kendi yeşillikler içerisinde bir dua alın arıyorsanız Ankara botanik bahçesi tam da sizlerin istediği gibi bir yer olmaktadır. Yapay bir havuzun etrafında birbirinden farklı ağaçların bulunduğu bu bahçe gezerken içinizi huzurla dolduracaktır. Ankara botanik bahçesi Ankara’nın merkezinde gürültüden uzak bir yeşil alandır. Ankara’da yaşayan çok kişi büyük şehir hayatının yoğunluğu içerisinde bu yeşilliği fark edemeyebilir. Fakat Ankara botanik bahçesini görüp bu doğal güzelliği fark etmiş çok sayıda insan yürüyüşler ve nefes almak için Ankara botanik bahçesini tercih etmektedir.

Ankara botanik bahçesi Ankara’nın Çankaya semtinde yer almaktadır. Atakule ziyaret ettiğinizde Ankara botanik bahçesine uğramadan geçmeyin. Ankara botanik bahçesi Atakule’ye yürüme mesafesi ile oldukça yakın bir yerdedir. Bahçeye ilk olarak giriş yaptığınızda karşınıza küçük bir yeşil alan çıkacaktır. Bu yeşil alan sizi yanıltmasın. Bahçenin aşağısına doğru yürüyüş yaptığınızda karşınıza çok farklı bir manzara çıkacaktır.

Ankara botanik bahçesi her mevsim sizi doğal güzelliği ile büyülemeye devam edecektir. Yazın yeşillikler içerisinde olan bu bahçe, kışın karları ile kaplanmış bir Ankara’nın bütün güzelliğini sizlere sunacaktır. Nefes almak isteyenlerin uğrak mekanı olan Ankara botanik bahçesine sizlerde gezi rehberinizi ekleyerek bu güzelliği görmelisiniz.

Ankara Botanik Bahçesi Giriş Ücreti

Ankara botanik bahçesine girerken herhangi bir giriş ücreti talep edilmez. Herkese açık olan bu bahçeyi istediğiniz zaman yazabilirsiniz.

Devamını oku

Çankaya

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Ankara’ya geldiğinizde Anıtkabir’e uğramadan dönmek olmaz. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı müzesi Anıtkabir’in içerisinde bulunan bir müzedir. Yaklaşık 3000 metre karelik bir alanda bulunan Kurtuluş Savaşı müzesi içerisinde pek çok savaşa ait eserler ve eşyalarda yer almaktadır. Atatürk’ün mozolesinin altında bulunan bu müze dört bölümden meydana gelmektedir. Girişte karşınıza çıkan birinci bölümde Atatürk’ün özel eşyaları yer almaktadır. İkinci bölümde yağlı boya tablolar ile Çanakkale ve kurtuluş Savaşı gözler önüne serilmiştir. Üçüncü bölümde ise yapılan savaşlar devrimler sizlere aktarılmaktadır. Dördüncü bölüm Atatürk’ün kitaplarının bulunduğu özel bir kütüphanedir.

Müze Atatürk ve kurtuluş Savaşı adını 26 Ağustos 2002 tarihinde alarak ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Daha önce de 1960 tarihinde bu isim ile anılmayan müzede Atatürk’ün eşyaları yer almakta idi ayrıca Atatürk’ün eşyalarının dışında manevi çocukları olan Sabiha Gökçen, Rukiye Erkin, Afet İnan’ın da eşyaları yer almaktadır.

Atatürk ve kurtuluş Savaşı müzesinin ikinci bölümünde yer alan kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı’nın anlatıldığı bu bölümde üç boyutlu çalışmalar yapılarak ziyaretçilerin savaş durumunu daha iyi anlamaları için çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar yapılırken panorama tekniğinden yararlanılmıştır. Bu teknik ile donatılan müzeyi gezerken şaşkınlığınızı koruyamayabilirsiniz.

Anıtkabir’i ziyaret etmek istediğiniz zaman Atatürk ve Kurtuluş Savaşı müzesi ne de ziyaret etmeden dönmemenizi tavsiye ediyoruz. Ulusal bağımsızlığını nasıl kazandığını gözler önüne seren bu müze sizleri de çok etkileyecektir.

Devamını oku

Popüler içerikler