Sosyal Medyada Başkent Dergisi

İlçeler

Atatürk Orman Çiftliği

Eklenme zamanı

Tarihi:

Atatürk’ü de fikri ile 1925 senesinde Atatürk Orman Çiftliği yapılmıştır. Çiftliğin yapılma amacı tarıma liderlik yapmaktır. Şu an Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı olan Atatürk Orman Çiftliği 1937 senesinde Atatürk’ün isteği üzerine hazineye verişmiştir. 1992 yılına kadar tarımsal çalışma faaliyetleri ve teşvik çalışmaları yapılan çiftlik bu yıldan sonra 1.derece tarihi ve doğal sit alanı olmuştur.

Atatürk Orman Çiftliğinde Neler Var

Atatürk Orman Çiftliği oldukça büyük bir alan üzerine kurulmuştur. Çiftliğin yüzölçümü 102.000 hektar olmaktadır. Çiftlik sınırları içerisinde Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi, Atatürk’ün doğduğu evin benzeri, Devlet mezarlığı ve tarihi Karadeniz havuzu yer alır. Ankara’da bulunan en büyük yeşil alan Atatürk Orman Çiftliğidir. Çiftliğin girişinde müdüriyet binası yer alır. Binanın yanında kule biçiminde bir saat vardır. Bu saat 1926 yılında inşa edilmiş ve hala çalışmaya devam etmektedir.

Atatürk Orman Çiftliğini gezmeye geldiğinizde bir plan doğrultusunda sıra ile her yeri gezebilirsiniz. Müze ve sergi salonu, Atatürk evi, Gazi orman çiftlik parkı ve piknik alanı gezilen yerler arasındadır. Oldukça büyük olan hayvanat bahçesi de çiftlik sınırları içindedir.

Atatürk Orman Çiftliğinin ziyaret saatleri için yaz ve kış saat uygulaması vardır. Hafta içi kış dönemi 08.30-17.00 arası, yaz dönemi 08.30-18.00 saatleri arasıdır.

Hafta sonu kış dönemi 08.30-17.00, yaz dönemi 08.30-19.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir.

Sponsor
Yorum Yapmak için tıkla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlçeler

İpek Yolu Üzerinde Kadim Durak; Nallıhan

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Devamını oku

Çankaya

Güvenpark

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Ankara gezisi yapmak istediğinizde karşınıza farklı pek çok yer çıkacaksın. Bu yerleri sıralayıp geziye başladığınızda Ankara’nın birbirinden farklı güzellikleri karşınıza çıkacaktır. Güvenpark Ankara’dan gezilmesi gereken Ankara’nın Kızılay meydanında bulunan bir yerdir. Eğer gözü rehberinizde Güvenpark hala bulunmuyor ise şimdiden eklemeyi unutmayın.

Güvenpark herkesin geçerken uğrayabileceği, bir nefes alabileceğim güvercinleri besleyebileceği bir meydandır. Güvenpark anıtının bulunduğu yerde Atatürk ve silah arkadaşlarının heykellerini görebilirsiniz. Atatürk ve arkadaşlarının temsili bu heykeller kurtuluş savaşını bizlere hatırlatan heykeller olmaktadır.

Güvenpark Ankara’nın Kızılay semtinde yer almaktadır. Ulaşımı oldukça kolay olan bu yeri her türlü vasıta ile ulaşabilir yürürken durup dinlenme noktası olarak seçebilirsiniz. Parkın içerisine girdiğinizde bronzdan yapılmış olan heykelleri direk göreceksiniz. Bu heykeller Avusturya’da yaptırılmış daha sonra Türkiye’ye Ankara’daki Güvenpark’a getirilmiştir. Avusturya da bu heykellerin yapım işi Viyana Erdbeg dökümhanesinde yapılmıştır. Avusturya’dan getirilen heykellerin oturt olacağı taş zemin ise Ankara’da oluşturulmuştur. Taş zemin üzerindeki kabartmalar ise Ankara’nın kendine has Mamak taşı kullanılarak yapılmıştır. Kabartma bir yazı yapılmaya karar verildikten sonra bu Taşlar ile kabartma yazılar oluşturulmuştur. Heykellerin oturtulacak taş kısmını yapılmasında hem Türk hem de yabancı ustalar yer almıştır. Farklı medeniyetlerin bir araya gelmesi ile ortak bir çalışma Sonucu bu yapıda ortaya çıkmıştır. Avusturyalı mimar olan C. Holzmeister tarafından Güvenpark’ın projelendirme işlemleri gerçekleştirilmiştir.

Devamını oku

Güdül

Güdül’ün Tarihi Damgaların Göçü Belgeseli

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Damgaların Göçü Belgeseli – Bölüm 1

Damgaların Göçü Belgeseli – Bölüm 2

Damgaların Göçü Belgeseli – Bölüm 3

Damgaların Göçü Belgeseli – Bölüm 4

Devamını oku

Popüler içerikler