Sosyal Medyada Başkent Dergisi

Sağlık

Beyin Tümörü Nedir?

Eklenme zamanı

Tarihi:

Beyin tümörü çok fazla kişi tarafından kanser olarak adlandırılmış olsa da hepsi kanser olmayan oldukça tehlikeli hastalıklardan bir tanesidir. Hastalara iyi bir tedavi yapılmadığı takdirde kötü sonuçları beraberinde getiren cerrahi müdahalelerinin son derece titizlikle yapılması gereken bir hastalıktır. Fakat pek çok hastalıkta olduğu gibi beyin tümörlerinde de erken teşhis ile bu hastalıktan kurtulmak mümkündür. Beyin tümörlerinin anlaşılması için farklı bir takım belirtiler bulunmaktadır. Tabii ki her başı ağrıyan kişi beyin tümörü olmuş denilmez. Beyin tümörünün belirtilerini bilmeli kişilerde görülüyor ise takip etmeli ve bu takipler neticesinde belirli bir sonuca varılmalıdır.

Beyin tümörlerinin en belirgin belirtileri şu şekilde olmaktadır:

  • Unutkanlık, hafıza kaybı yeni olan bir şeyleri anlayamama durumu
  • Duyu organlarım da hassasiyet durumunu kaybetme, duymada ve görmede eksiklik durumu
  • Sürekli hissedilen baş ağrısının, baş ağrısının sabahları daha fazla artması
  • Vücutta denge problemlerinin yaşanması, ayakta dururken ve yürürken denge kaybı
  • Konuşma yetisinde bozukluklar, konuşurken kelimeleri unutma birbirine karıştırma ve yanlış cümleler kurma
  • Kaslarda sürekli kasılma durumu
  • Mide bulantısı sonrasında kusma durumu

Beyin tümörü çeşitleri

Beyin tümörleri iyi huylu ya da kötü huylu olmak üzere iki çeşit olarak adlandırılır. İyi huylu beyin tümörleri tedavi edilebilen ameliyatla alınabilen çok az bir ihtimalle tekrarlanma olasılığı bulunan tümörleridir.

Kötü huylu beyin tümörleri ise kanser olarak adlandırılan oluştuğu yerdeki dokulara zarar veren hayati tehlike bulunduran ve ameliyatla alınması oldukça zor olan beyin tümörleridir.

Sponsor
Yorum Yapmak için tıkla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Diyabet

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet kanda bulunan şeker seviyesinin normal değerlerinin üstünde olmasına denir. Diyabet hastalarının da diğer kişilerde farklı olarak idrarlarında şeker bulunmaktadır. Diyabet ülkemizde çok sayıda kişinin yaşadığı bir hastalık durumudur. Bu kadar fazla olmasının sebepleri arasında diyabet hastalığının genetik olarak yaygınlaşması da bulunmaktadır.

Sürekli yorgunluk hissi, aşırı kilo kaybı, görme bozukluğu, el ve ayaklarda da uyuşma, vücuttaki yaraların geç iyileşmesi, cilt üzerinde korunma ve döküntü, ağızda koku durumu diyabetin belirtileri arasındadır.

Diyabet tedavisi

Diyabet tedavi edilebilen, edilmediğini değilse oldukça kötü sonuçlar yaratabilen bir hastalıktır. Diyabet hastalığının tedavisinde ki amaç kandaki şeker miktarının kontrol altına alınabilmesidir. Diyabet hastalarının açlık ve tokluk şekerleri ölçülür. Bu şekerler arasında göbek hastalarında büyük farklar bulunmaktadır. Vücudumuzda şekerin dengelenmesini sağlayan insülin hormonu bulunmaktadır. İnsülin şekerin yükselmesine engellemektedir. Vücudumuzda yeteri kadar insülin salgılanmayıp bu görevi yapamadığında şeker yükselmesi yaşanır. İnsülin tedavisi yapılarak diyabet hastalarının şeker seviyelerinin yükselmesi önlenir.

Diyabet beslenme

Diyabet hastalarının beslenmelerine dikkat etmesi gerekmektedir. İçerisinde şeker bulunan ürün tüketimi ile diyabet hastalarının bir anda şeker yükselmesi durumu yaşanabilir. Şeker ile beslenme dendiğinde akla sadece tatlandırıcı olarak kullanılan şeker gelmemelidir. Şekerin ana maddesi glikoz ve kandaki şeker miktarını arttıran da bu maddedir. Glikoz ağırlıklı beslenme yaşandığında diyabet hastalarının şekeri bir anda yükselebilir.

Devamını oku

Sağlık

Damar Tıkanıklığı Nedenleri

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Damarlar vücudumuzda çok sayıda bulunan kan ile beraber oksijen ve besin taşıyan yapılardır. Damalar vücudumuzun oldukça önemli parçalarıdır. Damarlar vücudumuzun her noktasında bulunur. Vücudumuzda kan damarlarının bulunmadığı noktalarda canlılık belirtisi bulunmaz. Vücudumuzda kan taşımacılığı yapan damarlarda zaman içerisinde tıkanıklık durumu meydana gelebilir. Bu yaşanılan damar tıkanıklığı damarlar içerisinde plak maddesi birikmesi ile ortaya çıkar. Damar tıkanıklığı yüzünden damar içerisindeki kan akışı yavaşlar, hatta damar tıkanıklığı ilerlediğinde kan akışı o damarda durabilir.

Damar tıkanıklığı oldukça ciddi bir sorundur. Damar tıkanıklığı ile kalp krizi, felç gibi ciddi hastalıkların yaşanma olasılığı varken tedavi edilmediği takdir de ölümle sonuçlanan vakalarda olmaktadır. Damar tıkanıklığı problemini ciddiye alıp tedavisinin geciktirmeden başlanması gereklidir.

Damar tıkanıklığına neden olan plaklar birkaç maddenin bir araya gelmesi ile meydana gelir. Bu maddeler hücre artıkları, yağ, kolesterol, fibrin ve kolesterol olmaktadır.

Damar tıkanıklığı yüksek tansiyon, diyabet, sigara ve tütün kullanımı, yüksek kolesterol ve obezite durumlarında daha fazla görülmektedir.

Bacaklarda damar tıkanıklığı neden olur?

Bacakların hareket etmesini sağlayan, bacakları besleyen çok fazla damar bulunmaktadır. Bacaklarda damar tıkanıklığı ile sık olarak karşılaşılır. Bacaklarda damar tıkanıklığı ağrıya, şişliğe ve morarmalara neden olabilir.

Bacaklarda damar tıkanıklığı gebelik, hareketsiz hayat, kanser, karaciğer hastalıkları, akciğer hastalıkları, bacak damarlarını hasar görmesi gibi durumlar ile ortaya çıkmaktadır.

Devamını oku

Sağlık

Cilt Kanseri Tedavisi

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Cilt kanseri kişiler arasında çok fazla görülen ve geçen zamanda en fazla yayılan kanser türü arasında bulunan bir hastalıktır. Ülkemizde cilt kanseri türlerinden bir tanesi olan melanom cilt kanseri diğer cilt kanseri türlerine göre oldukça hızlı bir yayılma göstermektedir. Cilt kanseri hem cilt üzerinde hem de diğer organlara doğru bir yayılma göstermektedir. Fakat cilt kanseri tedavisi diğer kanserler oranla daha fazla başarı göstermektedir. Yani cilt kanserini yenmek diğer kanserleri yenmekten daha kolaydır.

Derimiz vücudumuzdaki en büyük organ olmaktadır. Bu büyük organ iç organlarımızı korurken dış etkenler ile temasta bulunan organ olmaktadır. Cildimiz güneş ışınları ve mikroplar ile direk temas halindedir. Değilse halinde olduğu bu zararlı maddeler cilt üzerindeki tabakaları zarar vermektedir. Zarar gören cilt zaman içerisinde bozulmalar yaşamaktadır. Cilt üzerindeki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması cilt kanseri olarak adlandırılır.

Bazal hücreli cilt kanseri belirtileri

Bazal hücreli cilt kanseri epidermis üzerinde ortaya çıkar. Cilt üzerinde kırmızı lekeler, açık yaralar, parlak renkli yumrular olarak görülebilir. Bazal hücreli kanser tipi genellikle yayılma göstermez. Bu sonradan ortaya çıkan anormallikler üzerinden tedavisi yapılmaktadır.

Cilt kanseri tedavisi nasıl olur

Cilt kanserinizin türüne göre farklı tedavi yöntemleri oluşturulmaktadır. Dün kanserin de kullanılan tedavi yöntemleri mikrografik cerrahi, eksizyonel cerrahi, radyasyon, kriyoterapi, lazer ve ilaç tedavisidir.

Devamını oku

Popüler içerikler