Sosyal Medyada Başkent Dergisi

Çankaya

Güvenpark

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ankara gezisi yapmak istediğinizde karşınıza farklı pek çok yer çıkacaksın. Bu yerleri sıralayıp geziye başladığınızda Ankara’nın birbirinden farklı güzellikleri karşınıza çıkacaktır. Güvenpark Ankara’dan gezilmesi gereken Ankara’nın Kızılay meydanında bulunan bir yerdir. Eğer gözü rehberinizde Güvenpark hala bulunmuyor ise şimdiden eklemeyi unutmayın.

Güvenpark herkesin geçerken uğrayabileceği, bir nefes alabileceğim güvercinleri besleyebileceği bir meydandır. Güvenpark anıtının bulunduğu yerde Atatürk ve silah arkadaşlarının heykellerini görebilirsiniz. Atatürk ve arkadaşlarının temsili bu heykeller kurtuluş savaşını bizlere hatırlatan heykeller olmaktadır.

Güvenpark Ankara’nın Kızılay semtinde yer almaktadır. Ulaşımı oldukça kolay olan bu yeri her türlü vasıta ile ulaşabilir yürürken durup dinlenme noktası olarak seçebilirsiniz. Parkın içerisine girdiğinizde bronzdan yapılmış olan heykelleri direk göreceksiniz. Bu heykeller Avusturya’da yaptırılmış daha sonra Türkiye’ye Ankara’daki Güvenpark’a getirilmiştir. Avusturya da bu heykellerin yapım işi Viyana Erdbeg dökümhanesinde yapılmıştır. Avusturya’dan getirilen heykellerin oturt olacağı taş zemin ise Ankara’da oluşturulmuştur. Taş zemin üzerindeki kabartmalar ise Ankara’nın kendine has Mamak taşı kullanılarak yapılmıştır. Kabartma bir yazı yapılmaya karar verildikten sonra bu Taşlar ile kabartma yazılar oluşturulmuştur. Heykellerin oturtulacak taş kısmını yapılmasında hem Türk hem de yabancı ustalar yer almıştır. Farklı medeniyetlerin bir araya gelmesi ile ortak bir çalışma Sonucu bu yapıda ortaya çıkmıştır. Avusturyalı mimar olan C. Holzmeister tarafından Güvenpark’ın projelendirme işlemleri gerçekleştirilmiştir.

Sponsor
Yorum Yapmak için tıkla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya

Ankara Botanik Bahçesi

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Ankara gezisi yapıyor kendi yeşillikler içerisinde bir dua alın arıyorsanız Ankara botanik bahçesi tam da sizlerin istediği gibi bir yer olmaktadır. Yapay bir havuzun etrafında birbirinden farklı ağaçların bulunduğu bu bahçe gezerken içinizi huzurla dolduracaktır. Ankara botanik bahçesi Ankara’nın merkezinde gürültüden uzak bir yeşil alandır. Ankara’da yaşayan çok kişi büyük şehir hayatının yoğunluğu içerisinde bu yeşilliği fark edemeyebilir. Fakat Ankara botanik bahçesini görüp bu doğal güzelliği fark etmiş çok sayıda insan yürüyüşler ve nefes almak için Ankara botanik bahçesini tercih etmektedir.

Ankara botanik bahçesi Ankara’nın Çankaya semtinde yer almaktadır. Atakule ziyaret ettiğinizde Ankara botanik bahçesine uğramadan geçmeyin. Ankara botanik bahçesi Atakule’ye yürüme mesafesi ile oldukça yakın bir yerdedir. Bahçeye ilk olarak giriş yaptığınızda karşınıza küçük bir yeşil alan çıkacaktır. Bu yeşil alan sizi yanıltmasın. Bahçenin aşağısına doğru yürüyüş yaptığınızda karşınıza çok farklı bir manzara çıkacaktır.

Ankara botanik bahçesi her mevsim sizi doğal güzelliği ile büyülemeye devam edecektir. Yazın yeşillikler içerisinde olan bu bahçe, kışın karları ile kaplanmış bir Ankara’nın bütün güzelliğini sizlere sunacaktır. Nefes almak isteyenlerin uğrak mekanı olan Ankara botanik bahçesine sizlerde gezi rehberinizi ekleyerek bu güzelliği görmelisiniz.

Ankara Botanik Bahçesi Giriş Ücreti

Ankara botanik bahçesine girerken herhangi bir giriş ücreti talep edilmez. Herkese açık olan bu bahçeyi istediğiniz zaman yazabilirsiniz.

Devamını oku

Çankaya

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Ankara’ya geldiğinizde Anıtkabir’e uğramadan dönmek olmaz. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı müzesi Anıtkabir’in içerisinde bulunan bir müzedir. Yaklaşık 3000 metre karelik bir alanda bulunan Kurtuluş Savaşı müzesi içerisinde pek çok savaşa ait eserler ve eşyalarda yer almaktadır. Atatürk’ün mozolesinin altında bulunan bu müze dört bölümden meydana gelmektedir. Girişte karşınıza çıkan birinci bölümde Atatürk’ün özel eşyaları yer almaktadır. İkinci bölümde yağlı boya tablolar ile Çanakkale ve kurtuluş Savaşı gözler önüne serilmiştir. Üçüncü bölümde ise yapılan savaşlar devrimler sizlere aktarılmaktadır. Dördüncü bölüm Atatürk’ün kitaplarının bulunduğu özel bir kütüphanedir.

Müze Atatürk ve kurtuluş Savaşı adını 26 Ağustos 2002 tarihinde alarak ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Daha önce de 1960 tarihinde bu isim ile anılmayan müzede Atatürk’ün eşyaları yer almakta idi ayrıca Atatürk’ün eşyalarının dışında manevi çocukları olan Sabiha Gökçen, Rukiye Erkin, Afet İnan’ın da eşyaları yer almaktadır.

Atatürk ve kurtuluş Savaşı müzesinin ikinci bölümünde yer alan kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı’nın anlatıldığı bu bölümde üç boyutlu çalışmalar yapılarak ziyaretçilerin savaş durumunu daha iyi anlamaları için çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar yapılırken panorama tekniğinden yararlanılmıştır. Bu teknik ile donatılan müzeyi gezerken şaşkınlığınızı koruyamayabilirsiniz.

Anıtkabir’i ziyaret etmek istediğiniz zaman Atatürk ve Kurtuluş Savaşı müzesi ne de ziyaret etmeden dönmemenizi tavsiye ediyoruz. Ulusal bağımsızlığını nasıl kazandığını gözler önüne seren bu müze sizleri de çok etkileyecektir.

Devamını oku

Çankaya

Cermodern Eski Demiryolu Atölyesi Modern Sanat

Eklenme zamanı

Tarihi:

Ekleyen

Ankara’da ki sanat aktiviteleri denildiğin de akla gelen ilk yer Cermodern sanat merkezi gelmektedir. Sanatın kalbin attığı nokta olarak anılan modern sanat atölyesi sayısız gösteri ve aktivitenin yapıldığı yerdir. Ankara da gerçekleştirilen konser, sergi, söyleşi, film gösterimi ve atölyeleri Cermodern de bulmak oldukça kolaydır. Ankara da sanat severlerin uğrak mekanı olan bu sanat atölyesi 2010 senesin de faaliyet göstermeye başlamıştır. Çok eski bir tarihi olmayan Cermodern sanat atölyesi son dönem mimarisi ile yapılmıştır. Sanat atölyesi yapılırken Ankaralıları sanata daha fazla teşvik etmek, sanat faaliyetlerini rahat yürütmek ve kültürel aktiviteleri aynı çatı altında toplama amacı bulunmaktadır. Son dönemde yapılan sanat faaliyetleri göz önüne alındığında Cermodern sanat atölyesinin amacını karşıladığı görülmektedir.

Cermodern sanat atölyesinin mimarisi diğer yapısal binalara göre farklıdır. Sanat atölyesinin kurulduğu yer demiryolları bölgesinde bulunmaktadır. Cermodern bu bölgedeki eski tren vagonlarının yenilenmesi ile yapısal bir form kazanmıştır. Eski vagonların yenilenmesi ile elde edilen yapılar farklı tarzı ile dikkat çekmektedir. Görsel olarak bu farklılığı ziyaretçilerin de merakını uyandırarak daha fazla ziyaretçi çekmektedir. Yenilen vagonların yanı sıra tel parçalık bir alanı da bulunmaktadır. Bu alan yaklaşık 4500 metre karelik bir alan olup sergi salonu olarak kullanılmaktadır. Bu büyük alan konferans, fotoğraf galerisi olarak da kullanılır. Yorulduğunuz da dinlenebileceğiniz cafeler ve satış mağazaları da sanat galerisinde bulunmaktadır.

Devamını oku

Popüler içerikler